Is it cheaper to make Rice Krispies or buy them?

It is cheaper to make Rice Krispies than buy them. It is cheaper to make Rice Krispies than buy them. This is because the ingredients to make them are cheaper than the price of the cereal.

Whether you’re looking for a snack or dessert, Rice Krispies are a favorite. They’re also a quick and easy recipe to make.

You can make these treats on a small scale or use a larger bowl and roasting pan. The results will be perfect for a potluck, bake sale, or party. You can add whatever toppings you want.

Is it cheaper to make Rice Krispies or buy them

If you’re looking for a special treat, try adding chocolate chips, peanut butter chips, or chopped candy.

The best way to make Rice Krispies is to start with fresh ingredients. Usually, you’ll want to use marshmallows that are soft and not hard. That’s because the high heat will cook the marshmallows.

Once you have melted your marshmallows, pour them into a large mixing bowl and add a bit of salt to them.

This will balance the sugar in the marshmallows. It’s a good idea to add half the marshmallows at a time, stirring them until they’re completely melted.

After you’ve added all the marshmallows, mix them into the Rice Krispies cereal. You’ll want to use a rubber spatula to stir them in thoroughly.

Then, spread them out on a greased baking sheet or rimmed baking sheet. Let them cool, and cut them into squares on the day of serving.

Once you’ve finished making your treats, store them in an airtight container. They should last for at least three days if stored properly. You can also freeze them for up to three months.

See Also: Why Are Rice Krispies Not Vegan